návrat na hlavní stranu

Tento nezávislý server mapuje kulturní, sportovní a společenský život v České republice, členské zemi UNESCO.

Slezské Rudoltice zahájí sezonu.

Akce Zámecké muzicírování v sobotu 31.května 20008 od 14. hodin letos poprvé otevře bránu zámku ve Slezských Rudolticích veřejnosti. Letošní turistická sezona na tomto zámku zpočátku vypadala velmi nejistě.
Od počátku letošního roku sledovala celá republika dramatický příběh o tom, jak ministerstvo zdravotnictví nedrží slovo dané obcím, podivná česko kyperská firma dva měsíce po založení utratí přes sto milionů za balík kulturních památek a panelových skladů, načež David Rath častuje ministra Tomáše Julínka ostrými slovy o tunelářích. Pro Slezské Rudoltice má tato těžko uvěřitelná historie dobrý konec. Zámek totiž patří po dlouholetých bojích definitivně a nezpochybnitelně obci. "Podali jsme již oficiální žádost o zápis zámku do katastru nemovitostí. Předpokládám, že do čtrnácti dnů dostaneme sdělení, že se tak stalo," uvedla šťastná starostka obce Martina Jalamasová. Právě díky ní a skupině místních nadšenců se od roku 2004 staly Slezské Versailles , jak se zámku v minulosti přezdívalo, znovu přístupné veřejnosti. Během turistické sezony zámek nabízí víkendové prohlídky dlouhodobých expozic a výtvarných výstav.
V programu zámku se příležitostně objevují koncerty a přednášky o historii, ale už zažil také divadelní představení nebo módní přehlídku. "I v letošním roce se návštěvníci obce a zámku mohou těšit na bohatý letní kulturní program. Stálé expozice doplní instalace nových krátkodobých výstav. Majetkové nejasnosti z počátku roku nám přípravy na letošní zámecké akce dost zkomplikovaly. Skutečně jsme až do poslední chvíle nevěděli, zda vůbec otevřeme. Dnes už mohu slíbit, že určitě něčím novým a poutavým letošní sezonu obohatíme," uvedla Jalamasová.
V sobotu se tedy bude slavit ve velkém stylu. Program připravily Základní umělecká školy v Městě Albrechticích a Rýmařově. O hudební složku programu se postará Klemzer Trio, instrumentalisté a zpěváci. Židovské písně zazpívá Jana Sedláčková za doprovodu Martiny Macové na klarinet a příčnou flétnu a Lenky Janouškové na klávesy. Obě hráčky mají ještě připraveny dvě vyloženě relaxační skladby Pam Wedgwood. Sopranistka s jiskřivým hlasem Margita Jaššová zazpívá moravské lidové písně a Babeta Lenharová a Viktorie Kopečná zahrají Sonátu pro dvě zobcové flétny.
Literární a výtvarná část programu bude věnována autorskému čtení z nové básnické sbírky Ivo Janouška Zabloudit s andělem a výstavě ilustrací k této sbírce. Autorkou grafických děl je Šárka Lupečková. Aby si přišli na své i tancechtiví hosté, připravili na stejný den do zámeckého parku místní hasiči lidovou veselici s kácením máje. Veselice začíná v 15 hodin, k tanci zahrají Faraoni z Jičína.
Krnovské noviny - REGION,
ze dne 27.května 2008
DALŠÍ INFORMACE: Zámek Slezské Rudoltice

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 29.05.2008 v 16:01 hodin

Copyright 1998-2024 © Luděk Šorm